top of page

Yatçılık & Yelken Cenneti: Göcek

Denize, yelkenli ve yatlara ilgisi olan kesim arasında 1980’li yıllardan bu yana popüler olan Göcek, Akdeniz kıyılarında en çok tercih edilen mavi yolculuk başlangıç rotalarından. Türkiye’nin turkuvaz kıyılarının güneybatı ucunda yer alan Göcek, muhteşem dağ ve deniz manzaralarıyla çevrili olup, göz alıcı takımadalarıyla hayranlık uyandırmaktadır. Dalaman Havalimanı’ndan yalnızca 20 dakika uzaklıkta; ulaşım açısından avantajlı bir konumda bulunmaktadır. Yoğun kitle turizminden uzak kalmayı başararak aşırı yapılaşmanın olumsuz etkilerine maruz kalmamış Göcek, Türk Riviyerasında bir mücevher gibi pırıldamaktadır. Bu sayede, konvansiyonel deniz turizmine yönelmiş ziyaretçilerden çok özellikle yatçılar tarafından tercih edilip rağbet gören çok özel bir lokasyon hâline gelmiştir. Bu sakin sayfiye kasabası; görkemli deniz ve dağ manzaraları, birinci sınıf yeme-içme olanakları, yüksek standartlarda konaklama ve alışveriş imkânı sunmaktadır. Yatçılık odaklı bir kasaba olarak keyifli, araç trafiğinden uzak sahilinde 6 lüks marinaya ev sahipliği yapmaktadır.

Mavinin buluştuğu yer

Ekonomisi yat, tekne ve marina işletmesine dayanan Göcek, bu özelliği ile günübirlik turizm faaliyetlerine mesafeli yaklaşan bir yer. Geçmişinde Hyparna ve Kamche adlarıyla anılan Göcek, Karia ve Lykia medeniyetlerinin sınırını belirlemiş. Likya uygarlığının iki gelişmiş kenti Telmessos (Fethiye) ve Kaunos (Dalyan) arasında yer alan kıyı yerleşimi Göcek, tarihi ve doğal zenginlikler açısından oldukça şanslı bir yerde kurulu. Likya Dönemi’nden günümüze ulaşan kaya mezarları, anıt mezarlar ve hamam yapıları Göcek’in tarihi geçmişinin yansımaları. Göcek açıklarında bulunan Tersane Adası, antik dönem kalıntıları ile öne çıkıyor. Mitolojide yer alan Ikarus ve Daidalos efsanelerinin de Göcek’te geçtiği düşünülüyor. Göcek, ilk ismi olan Daidala’yı (Daydala) da bu mitolojik öyküden alıyor.

317336126_551433313659871_1116680963195407396_n.jpeg
53716392897897.jpeg

Göcek Marina ile Port Göcek marina arasında tesisleri olan Göcek Yat Kulübü, her yıl bir çok yat yarışı düzenler. Bu yarışlardan bazıları uluslararası yarışlardır ve yerli ve yabancı bir çok tekne Göcek ve Fethiye körfezinde yarışırlar.

Göcek, yatçılar için çok korunaklı bir bölge olduğundan, kış aylarında bir çok yatçı burada teknelerinde kalır. Akdeniz ikliminin etkisindeki bu büyüleyici beldede yaz sezonu Mayıs'ın başında başlar ve Ekim sonuna kadar devam eder. Yaz aylarında bunaltıcı sıcaklar görülür. Mart ve Nisan ayları baharla birlikte uyanan doğayı gözlemek açısından ideal zamanlardır. Yazın sıcaklık 40 dereceye kadar çıkar. Dokuz ay denize girmek mümkündür. Kış aylarında sıcaklık 10 derecenin altına kolay kolay düşmez.

Göcek, özellikle yaz aylarında hayli sıcaktır. Deniz ve denizden esen meltem ile geceleri kuzey dağ yamaçlarından gelen esinti yöreye rahatlık verir. Göcek ve koyları, bir dünya yatçısının mutlaka görmesi gereken cennettir.

gocek.jpg

Göcek ve koyları,

bir dünya yatçısının mutlaka görmesi gereken cennettir.

VENUS-YATCHING-FINAL-1.png

-Life is Beautiful-

bottom of page